Az egyik fő ok, amiért a felnőttek sportolnak, az, hogy megőrizzék egészségüket és állóképességüket, azonban egy sérülés a pályán könnyen kórházi ágyba juttathat ja őket. A sportsérülés veszélye elsősorban magán a sportágon múlik, s azon, hogy a játékos jól bemelegített-e. Az egyik legveszélyesebb, széles körben elterjedt sportág Magyarországon a futball.
A futballsérülések rendszerint a lábakat érintik. A hokiban a sérülés legfőbb oka a kemény labda, mely a fejnek csapódik.
A fallabda, a tenisz és a tollaslabda, ahol a labdák puhák, és kevés a játékosok közti fizikai kontaktus, kevesebb sérüléssel jár. Az izmok húzódása és a ficamok a legfőbb sérülések, de a fallabdára jellemző a szemsérülés is. Haláleset a sportban rendszerint a fej- és a gerincsérülések miatt következik be - motorbicikliről leesés vagy sziklamászás, illetve hegymászás közbeni zuhanás során. Minden más sporttevékenységnél több haláleset oka a tavakban, folyókban tiltott helyen való fürdés.
Sok sportsérülés megelőzhető
A játékosok testi épségét védeni hivatott szabályokat be kell tartani és tartatni, ebben segít a futballban a bíró, sziklamászáskor pedig az önfegyelem. Bárki, aki először megy sportolni, kezdetben látogasson edzéseket, hogy elsajátítsa a helyes technikákat.
A lóról való leesés például - ha nem készülünk fel rá - súlyos sérüléseket okozhat. Az edző nemcsak a lovaglás, hanem az esés módjára is megtanít, s így megvédi a lovaglókat a fejsérülésektől.
A megfelelő eligazítás elengedhetetlen a víz alatti, illetve a légi sportoknál, például az oxigénpalackos búvármerülésnél vagy a sárkányrepülésnél.
A nem helyesen használt felszerelés vagy a "játszadozás" váratlanul komoly sérülésekhez vagy akár halálhoz vezethet. Fegyelmezetlenségből származó sérülések szinte minden sportágban előfordulnak. Meghaltak már emberek, mert lelökték őket az ugrótoronyról, vagy vakmerő trambulin-mutatványok után a földhöz csapódtak. Némely sportsérülés nem kerülhető el, mert az ember számára ellenőrizhetetlen tényezők okozzák - jeges talaj vagy, mondjuk, a felszerelés váratlan eltörése.
De a balesetek száma csökkenthető, vagy a sérülések enyhíthetők a körültekintő felkészüléssel. A megfelelő elsősegély is a gyorsabb gyógyulást szolgálja.
A megelőzés két szakasza: helyes edzésmenet, hosszú távú felkészülés, másodsorban a meccs vagy edzés előtti bemelegítés.